Oburęczność to NIE powód do dumy

Katarzyna Knopik - logopeda/ Wrzesień 3, 2018/ Alfabet świadomego Rodzica, Rozwój dziecka, Zaburzenia rozwoju i mowy/ 2 comments

Jakiś czas temu słyszałam rozmowę jednej z mam, która chwaliła się iż jej córka świetnie radzi sobie zarówno prawą jak i lewą ręką z większością wykonywanych czynności. Kiedy jedna rączka się „zmęczy” córa bez problemu kontynuuje zabawę, rysowanie albo jedzenie drugą rączką i na pewno będzie dzięki temu miała w przyszłości lepiej. Czy aby na pewno?

Mózg ludzki nie bez powodu dzieli się na prawą i lewą półkulę. By człowiek mógł funkcjonować i w pełni prawidłowo się rozwijać obie strony muszą ze sobą współgrać, ale zawsze jedna z nich powinna być dominująca. Dominacja ta absolutnie nie polega na wykluczeniu drugiej strony, ale na dzieleniu się sprawnościami i realizowaniu pewnych określonych zadań lepiej, sprawniej i szybciej niż strona przeciwległa.

Dlaczego więc oburęczność nie powinna być powodem do dumy, a sygnałem, że trzeba interweniować? Najprościej mówiąc dlatego iż nasz mózg musi dostać jasny sygnał, która półkula ma dominować i za co odpowiadać, by prawidłowo się rozwijać.

Dziecko oburęczne stymuluje do pracy obie półkule mózgu w równym stopniu. Działając raz lewą raz prawą ręką daje przyzwolenie na to, by mózg działał połowicznie nie koncentrując całej swojej ‚mocy’ na zadaniu. W konsekwencji rzutuje to na proces uczenia się, na pamięć, koncentrację, naukę czytania i pisania. Konkrety?

– odwracanie kierunku analizowania przestrzeni, kierunku rysowania i stawiania znaków
– trudności z koncentracją wzroku na materiale zadaniowym
– niechęć do rysowania, malowania, wykonywania zadań manualnych
– odwracanie kierunku stawiania znaków, mylenie liter, pomijanie szczegółów
– kłopoty z posługiwaniem się narzędziami (łyżka, widelec, nożyczki, kredki, pędzel itp.)
– zaburzenia słuchu fonemowego (trudności z rozróżnianiem dźwięków mowy)
– skłonność do negatywnych emocji, nadpobudliwość
– niepłynności mowy
– wady wymowy
– kłopoty z rozumieniem treści werbalnych, złożonych poleceń, sekwencji słuchowych
– trudności z sekwencją kroków i ruchów, naśladowaniem złożonych czynności

Kolejny już raz podkreślam, że dużo bardziej korzystna dla rozwoju dziecka jest ustalona lateralizacja – bez znaczenia czy lewo- czy prawostronna, bo możemy odpowiednimi ćwiczeniami wspomagać pracę półkul, ale oburęczność nigdy nie będzie pozytywnie wpływać na rozwój dziecka.
Przeczytane? Fantastycznie! Dziękuję za poświęcony czas 🙂
Zapraszam Cię także na mojego FB: www.fb.com/LoogoMOWA
oraz Instagram: www.instagram.com/loogomowa
DO ZOBACZENIA <3

 
Share this Post

2 Comments

  1. Zgadzam się z autorką! Bycie oburęcznym z początku przysparza mnóstwo trudności i łatwo się zniechęcić. Przetrwanie wieku szkolnego z takimi predyspozycjami na prawdę daje w kość. Chociaż, jeżeli damy radę, to nasze „trudności” w dorosłym życiu mogą się nam odwdzięczyć 🙂

    Nie każda lateralizacja nieustalona sobie równa. Można wykształcić różne ciekawe sprawności z tym związane. Ja np. w tej chwili – chwalę sobie w pracy i w życiu niecodzienne spojrzenie na każdy temat. Wzbogaciło to moją osobowość. Dodatkowo wyrobiło to we mnie taką trochę „złotoręczność” 🙂 Tzn. chwytam po raz pierwszy jakiś przedmiot czy urządzenie (pędzel, lutownicę, dźwig, koparkę, patelnię, cokolwiek..) i jestem w stanie praktycznie od razu operować nim jak doświadczony użytkownik. Co dość często w pracy i przez partnerkę jest wykorzystywane 🙂

    Jak wszystko ma to swoje plusy i minusy. Logopeda uzna to za niepełnosprawność – świat niekoniecznie. Nie zapominajmy, że takie myślenie przeciera nowe szlaki a nie powtarza udeptane ścieżki. Jak znani oburęczni da Vinci, Benjamin Franklin, Einstein, Tesla, Hendrix i inni, którzy „myśleli inaczej”.

    1. Panie Kamilu bardzo dziękuję za ten cenny i niezwykle merytoryczny komentarz. Pozdrawiam 🙂

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*