Olkusz - Gabinet mobilny

510-871-776 kontakt@loogomowa.pl

Mój „przyjaciel” kciuk

Ssanie jest dla niemowlaka niezwykle ważnym odruchem, zaspokaja pierwsze potrzeby fizjologiczne i emocjonalne, pozwala ćwiczyć narządy artykulacyjne, a także poznawać własne ciało. W jaki sposób? Możecie przeczytać tutaj.

U starszego, prawidłowo rozwijającego się dziecka, ssanie – zwłaszcza nawykowe – pełni funkcje bardziej złożone. Najczęściej staje się pocieszeniem w trudnych, stresujących sytuacjach, uspokaja, wycisza przed snem oraz w fazie zmęczenia, koi nerwy, daje poczucie bezpieczeństwa i jest „znakomitym” lekarstwem na nudę, które z upływem czasu może przekształcić się w nawyk, z którym bardzo trudno może być się pożegnać.

O tym, że przetrwały odruch ssania może mieć negatywny wpływ na rozwój mowy dziecka mówi się wiele, zwłaszcza jeśli kilkulatek swoją „potrzebę” ssania zaspokaja smoczkiem bądź kciukiem. Rodzice niestety nie do końca zdają sobie sprawę z możliwych konsekwencji długotrwałego używania smoczka bądź kciuka u kilkulatków i często nie widzą nic dziwnego w tym, że ich cztero-, pięcioletnie lub starsze dziecko nawykowo ssie palec.

Kciuk jest twardy, a jego kształt nie ma żadnego związku z piersią ani smoczkiem. Nie można go też dziecku po prostu zabrać. Dodatkowo nawykowo ssany palec może być mocno zniekształcony, może dojść do owrzodzenia, zapalenia ropnego, powstania zmian skórnych na wargach, paznokciach i palcach, dziecko jest też bardziej narażone na „choroby brudnych rąk” czyli afty, pleśniawki, owsiki czy inne choroby bakteryjne.

Jakie mogą być konsekwencje długotrwałego ssania kciuka w kontekście rozwoju mowy?

istock_26355553_4x3Wady zgryzu i deformacje podniebienia – podczas długotrwałego ssania palca zęby sukcesywnie wypychane są do przodu, podniebienie staje się wysokie i wąskie w tylnej części, a to prowadzić może do powstania wady zgryzu, trudności z artykulacją oraz prawidłowym torem oddychaniem.

Słabszy rozwój mięśni artykulacyjnych – usta bezwolnie przytrzymujące palec są bezustannie rozchylone powodując zmniejszenie napięcia warg i obniżenie sprawności języka. Taka sytuacja rodzi skłonności do wsuwania języka między zęby (seplenienia), a tym samym trudności z prawidłową realizacją głosek.

Utrwalanie infantylnego sposobu połykania – przytrzymywany przez palec język układa się płasko na dnie jamy ustnej wykonując jedynie ruchy przód-tył, a to skutecznie uniemożliwia pionizację niezbędną do prawidłowej wymowy głosek oraz wykształcenia się prawidłowego sposobu połykania.

Niewłaściwy tor oddechowy – wypełniona kciukiem, niedomknięta buzia utrwala u dziecka sposób oddychania przez usta, a tylko oddychanie torem nosowym warunkuje prawidłowe kształtowanie się napięcia mięśni mimicznych twarzy, rezonatorów czaszki i zgryzu, pozwala także na ukształtowanie się w przyszłości pionizacji języka oraz prawidłową wymowę.

Opóźnienia w rozwoju mowy i komunikacji – buzia wypełniona kciukiem to buzia niemówiąca, ponieważ dziecko zajęte ssaniem palca nie odczuwa potrzeby mówienia. A jeśli już coś mówi – najczęściej z paluszkiem w buzi – utrwala niewłaściwe ułożenie narządów artykulacyjnych i zniekształca głoski.

Nawykowe ssanie palca może, ale nie musi nieść za sobą szereg konsekwencji. Znajdzie się z pewnością garstka dzieci, które mimo ssania kciuka przez lata nie wykazują wyraźnych zaburzeń czy nieprawidłowości w rozwoju mowy i to niewątpliwie ich ogromne szczęście. Niestety z doświadczenia wiem, iż zdecydowana większość dzieci ssących kciuk do 3/4/5-go roku życia (i dłużej!) przez wiele lat boryka się z trudnościami artykulacyjnymi czy wadami zgryzu, których leczenie może być bardzo długotrwałe i uciążliwe.

Pamiętajmy, że każdy utrwalony, wielokrotnie powielany i konsekwentnie stosowany wzorzec zachowania bardzo trudno wyeliminować bądź zastąpić czymś nowym.. podobnie jest ze ssaniem kciuka. Im dłużej nie będziemy reagować, im dłużej dziecko będzie przyzwyczajało się do paluszka w buzi tym trudniej będzie nam uporać się z nawykiem, a zgodnie ze starą zasadą: lepiej zapobiegać niż leczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Translate »