Język HOP do góry – pionizacja ważna sprawa

Katarzyna Knopik - logopeda/ Czerwiec 11, 2018/ Alfabet świadomego Rodzica, Rozwój dziecka/ 0 comments

Język ma każdy z nas. Mięsień ten potrzebny nam do jedzenia (ssania, gryzienia, przeżuwania, połykania), oddychania i mówienia trzeba jednak nieustannie trenować, by działał sprawnie i nie przysparzał nam problemów w przyszłości. Nie oznacza to oczywiście, że musimy już od pierwszych chwil życia wykonywać z dzieckiem szereg specjalnych ćwiczeń czy zaleceń od logopedy, wystarczy że będziemy stosować się do kilku prostych zasad, a język “będzie ćwiczył się się sam”.

Dlaczego tak ważna jest odpowiednia, intensywna praca języka już u niemowlaka? ponieważ sposób karmienia, konsystencja i rodzaj podawanych pokarmów, dobór smoczka, sposób oddychania mocno wypływają na prawidłowy rozwój mowy w przyszłości. Bo język ćwiczony to język sprawny, a język sprawny to język gotowy do prawidłowej artykulacji głosek.
Oczywiście mówimy tutaj o języku o prawidłowej budowie, który nie jest przerośnięty, nie ma zbyt krótkiego wędzidełka czy innej wady anatomicznej. W takich przypadkach najpierw eliminujemy przyczyny, a później spokojnie, konsekwentnie działamy, by go usprawnić.

Pionizacja języka to ruch czubka języka ku górze, w kierunku podniebienia. Istotny dla prawidłowego funkcjonowania buzi (od jedzenia, połykania i oddychania, aż do mówienia).

Sprawne unoszenie języka w pionie oraz wykonywanie nim celowych ruchów warunkuje właściwą wymowę głosek szumiących [sz ż cz dż], głoski [l] oraz głoski [r]. Zapobiega tendencji wsuwania języka między zęby. Umożliwia prawidłowe połykanie pokarmu i z czasem przekształcenia się połykania niemowlęcego w typ dorosły. Warunkuje prawidłowe położenie języka w czasie spoczynku. Umożliwia kształtowanie się prawidłowego toru oddechowego tzn. oddychania przez nos.

Jak widzicie sprawność języka wpływa na bardzo wiele aspektów funkcjonowania, dlatego nie warto czekać aż buzia sama się usprawni, bo najpewniej zafundujemy dziecku wielu kłopotów w przyszłości. W gabinecie logopedy, który w czasie konsultacji sprawdzi jaka jest przyczyna niskiej sprawności języka i pokaże w jaki sposób ćwiczyć dostaniecie wskazówki do pracy w domu, bo ćwiczenia – jak każda inna aktywność – wymaga systematyczności, konsekwencji i czasu, by osiągnąć zamierzony efekt.

Share this Post

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*