Język HOP do góry – pionizacja ważna sprawa

Katarzyna Knopik - logopeda/ Czerwiec 11, 2018/ Alfabet świadomego Rodzica, Rozwój dziecka/ 0 comments

Język ma każdy z nas. Mięsień potrzebny nam do jedzenia (ssania, gryzienia, przeżuwania, połykania), oddychania i mówienia trzeba jednak nieustannie trenować, by działał sprawnie i nie przysparzał nam zbyt wielu problemów.

Dlaczego tak ważna jest odpowiednia, intensywna praca języka już u niemowlaka? ponieważ sposób karmienia, konsystencja i rodzaj podawanych pokarmów, dobór smoczka, sposób oddychania mocno wypływają na prawidłowy rozwój mowy w przyszłości. Bo język ćwiczony to język sprawny, a język sprawny to język gotowy do prawidłowej artykulacji głosek czyli mówienia.
Oczywiście mówimy tutaj o języku o prawidłowej budowie, który nie jest przerośnięty, nie ma zbyt krótkiego wędzidełka czy innej wady anatomicznej. W takich przypadkach najpierw eliminujemy przyczyny, a później spokojnie, konsekwentnie działamy, by go usprawnić.

Pionizacja języka to ruch języka ku górze, w kierunku podniebienia. Istotny dla prawidłowego funkcjonowania buzi (od jedzenia, połykania i oddychania, aż do mówienia).

Sprawne unoszenie języka oraz wykonywanie nim celowych ruchów warunkuje właściwą wymowę właściwie wszystkich głosek w języku polskim m.in. szumiących [sz ż cz dż], głoski [l], głosek [t d n] czy głoski [r]. Umiejętność pionizacji zapobiega też tendencji wsuwania języka między zęby. Umożliwia prawidłowe przeżuwanie i połykanie pokarmu i napojów, a z czasem przekształcenia się połykania niemowlęcego w typ dorosły. Warunkuje także prawidłowe położenie języka w czasie spoczynku (czyli czasu gdy nie mówimy, nie jemy, nie pijemy). Umożliwia też kształtowanie się prawidłowego toru oddechowego tzn. oddychania przez nos. Sporo? Owszem 🙂

Przejdźmy więc do konkretów. Jak sprawdzić czy nasze dziecko potrafi pionizować język nie będąc specjalistą? Poproś malucha, by uniósł język do górnych ząbków – a najlepiej pokaż mu jak to zrobić i zachęć do naśladowania. Udało się? Mamy sukces, mamy pionizację!

Usp, coś poszło nie tak? Dziecko nie do końca wie co zrobić? Nie potrafi unieść języka, a ruchy wydają się przypadkowe, niedbałe i chaotyczne? Nie martw się, spróbujcie poćwiczyć w domu i umówić się na konsultację do logopedy – on oceni problem i poszuka przyczyn braku pionizacji.

Share this Post

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*